Wszystko wskazuje na to, że Polacy nareszcie doczekają się filmu o naszych lotnikach, którzy w 1940 r. bronili angielskiego nieba. Reżyserem produkcji o legendarnej formacji zostanie Łukasz Palkowski, twórca nagradzanych Bogów.

Dywizjon 303 8352b

Łukasz Palkowski, reżyser nagradzanych "Bogów", znów stanie za kamerą. Ma nakręcić film o polskich lotnikach, którzy w 1940 r. walczyli w bitwie o Anglię - informuje "Rzeczpospolita".

Producent Jacek Samojłowicz dopina właśnie budżet, który będzie wysoki - ok. 14 mln. złotych, i jest przekonany, że mu się uda.  

Nieliczni, którzy już zaangażowali się w projekt filmu to m.in. twórcy scenariusza: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus. Pisząc oparli się na losach trzech przyjaciół, którzy poznali się w szkole lotników w Dęblinie, razem przeżyli wybuch II wojny światowej, potem przedzierali się przez Rumunię do Wielkiej Brytanii. Tam trafili do Dywizjonu 303.

Wiele wskazuje zatem na to, że fabuła filmu bardziej niż do znanego ze szkół dzieła Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303" będzie podobna do narracji wydanej w Polsce 10 lat temu książki "Sprawa Honoru" autorstwa dwojga amerykańskich dziennikarz Lynne Olson i Stanleya Clouda, która była w Polsce wydawniczym hitem. Amerykanie opisali w niej prawdziwe losy czterech polskich pilotów - asów dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica, Witolda Łokuciewskiego i Jana Zubacha, wychowanków dęblińskiej "Szkoły Orląt", którzy w 193 9 r. zostali ewakuowani z Polski, a potem jako piloci polskiej jednostki dołączyli do churchilowskich "nielicznych".

Złożony z Polaków (a także jednego Czecha oraz kanadyjskiego i brytyjskiego instruktora) dywizjon 303 był najskuteczniejszą z 66 formacji myśliwskich całej bitwy o Anglię, która rozegrała się późnym latem i jesienią 1940 r. Polacy zestrzeli łącznie 126 niemieckich maszyn.

Zaistnieli też w zagranicznej kinematografii. Choćby w monumentalnej "Bitwie o Anglię" z 1969 r., gdzie zgodnie z historią trenowai polscy piloci odłączają się od angielskiego instruktora i lecą strzelać do zbliżających się Niemców, a na antenie słychać klasycznie polskie wyrażenie "sukinsyn". Polscy lotnicy na krótko pojawili się też w poświęconej Bitwie o Anglię czeskiej megaprodukcji "Ciemnoniebieski świat" z 2001 r. 

Palkowski dzięki "Bogom", którzy zebrali worek nagród (Lwy na festiwalu w Gdyni, Orły od członków Polskiej Akademii Filmowej), ma dziś mocną pozycję na polskim rynku filmowym. Reżyseruje dla telewizji serial; ma scenariusz, pisany jeszcze przed ostatnim filmem, o kieszonkowcach z Bazaru Różyckiego – coś w stylu polskiego "Dawno temu w Ameryce". 
 
Źródło: newsweek.pl

 
Kontrrewolucja informacyjna!

Masz ciekawe informację? Zarejestruj się i podziel się nimi!
Wystąp z inicjatywą i zostań liderem OMON-u w swoim mieście! Poszukujemy chętnych do współpracy na zasadzie oddolnego i niezależnego dziennikarstwa. Zbudujmy wspólną strukturę wiadomości regionalnych! 
Kontakt: 
 
"Zbuduj z nami naszą nową rzeczywistość".

OMON - skr. OUR MEDIA & OUR NEWS
0% Cenzury i Propagandy
50% Zysków dla Najaktywniejszych Użytkowników
100% Otwartego i Oddolnego Dziennikarstwa

OMON.pl to pierwszy portal informacyjny tego rodzaju w Polsce. Dzieli się ze swoimi najlepszymi użytkownikami połową zysków(50%) uzyskanych z reklam i darowizn pod koniec każdego roku kalendarzowego. 
Jest to nowatorska koncepcja otwartego i oddolnego dziennikarstwa, gdzie każdy ma szansę zamieścić dowolną wiadomość, materiał filmowy, zdjęcie itp.
Każdy zarejestrowany użytkownik ma również szansę ocenić dany artykuł i materiał, który przypadł mu do gustu i zasłużył na upublicznienie po przez przyznanie medalu. Użytkownicy z największą liczbą uzyskanych medali pod koniec roku kalendarzowego dostają odpowiedni procent z dochodów portalu, odpowiadający ich miejscu rankingowemu.
Charakter portalu odpowiada strukturze wojskowej, gdzie uzyskuje się odznaczenia i stopnie wojskowe, za określone działania związane z aktywnością na portalu jak i poza nim. im większy stopień wojskowy(odpowiadający określonej liczbie medali), tym większe możliwości, uprawnienia i oddziaływanie w jakim kierunku ma się rozwijać portalu OMON.pl. Za wybitne osiągnięcia i od stopnia podoficerskiego można otrzymać odpowiednie odznaczenia i szarże do rąk własnych.
Portal ma stanowić alternatywę i przeciwwagę dla obecnych mediów głównego nurtu, gdzie informacje i wiadomości są kierowane i zatwierdzane odgórnie.
Portal OMON.pl daje całkowicie wolną rękę swoim użytkownikom, nie cenzuruje kontrowersyjnych treści, czy ciężkich tematów, które nie są poruszane przez mainstreamowe media, celowo bądź nie. 
OMON ma na celu zintegrować wokół siebie wszystkie niezależne środowiska, witryny, blogi, dziennikarzy, aby zbudować i wykreować zupełnie nową rzeczywistość, jak i jakość w polskiej przestrzeni medialnej.


Zapraszam do rejestracji pod moim linkiem polecającym.
http://omon.pl/index.php/rejestracja?invitecode=chemik87 
 
Jeżeli posiadasz Facebooka zapraszam do polubienia fanpage'a pod adresem: 
https://www.facebook.com/OmonPL