lieberman acusa a abas de practicar terrorismo politico contra israel 1788c

Avigdor Lieberman, izraelski minister spraw zagranicznych powiedział - „Izrael zlikwiduje MTK”. 
Avigdor Lieberman, izraelski minister spraw zagranicznych, w apoplektycznej tyradzie zagroził globalnej instytucji sprawiedliwości mówiąc: „Izrael zlikwiduje ICC” (International Criminal Court). To reakcja na rozpoczęcie śledztwa wobec izraelskich liderów w sprawie zbrodni wojennych dokonanych w Gazie w 2014.

Trybunał poinformował, że dzisiaj prokuratorzy z ICC otwierają dochodzenie przygotowawczego w sprawie możliwych zbrodni wojennych na palestyńskich terytoriach; jest to pierwszy formalny krok mogący doprowadzić do oskarżeń wobec funkcjonariuszy tam i w Izraelu.

Ustalą oni, czy to śledztwo da podstawy do pełnego dochodzenia w sprawie rzekomych okrucieństw, co może poskutkować oskarżeniami wobec osób albo po izraelskiej, albo palestyńskiej stronie.

„Badanie wstępne to nie śledztwo, a analiza dostępnych informacji w celu osiągnięcia w pełni świadomego ustalenia czy istnieje uzasadniona podstawa do prowadzenia postępowania przygotowawczego na podstawie kryteriów ustalonych w Statucie Rzymskim”, czytamy w piątkowym oświadczeniu trybunału.

Avigdor Lieberman skrytykował decyzję ICC jako „skandaliczną”. Powiedział, że jedynym celem tego dochodzenia przygotowawczego była „próba pozbawienia prawa Izraela do samoobrony przed terrorem”.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ostatnio potwierdził, że Palestyńczycy formalnie staną się członkiem ICC 1 kwietnia, i że urzędnicy sądowi powiedzieli, iż jurysdykcja będzie sięgać 13 czerwca 2014. 
 
Źródło: neon24.pl