JKM 22556937004 e5b8b
Fot: By Piotr Drabik from Poland (Janusz Korwin Mikke) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons.

Kto bardziej zasługuje na miano opozycjonisty - p. Lech Wałęsa czy p. Janusz Korwin-Mikke? Wdowa po zm. p. Czesławie Kiszczaku nieoczekiwanie ujawniła  IPN jakieś dokumenty po nim, w konsekwencji czego w mediach rozpoczął się dym. Należy nadmienić, że części z nich to papiery mające pogrążyć p. Wałęsę w sprawie jego działalności w PRL, oraz listy różnych znanych postaci adresowane do zm. p. Kiszczaka i wśród nich list od p. JKM, który jako jedyny był pozbawiony służalczości.

Lech Wałęsa 
 
Na stronie IPN można znaleźć trochę dotychczasowych informacji o działalności p. Wałęsy w PRL. Pozostawiam je Państwu do indywidualnej oceny, jak te poniższe.
 
Tutaj przykłady ukazujące relacje p. Wałęsy z osobami, które miały z nim do czynienia za czasów Solidarności:


    •    www.antysystempolska.pl (21.02.2016): Anna Walentynowicz do Lecha Wałęsy - list otwarty opublikowany 25 września 1995 roku


    •    


    •·   


    •    


    •    


    •    wzzw.wordpress.com (21.05.2013): "Wiedzielismy, że Wałęsa jest nasłany" - wywiad z p. Andrzejem Gwiazdą

 W związku z tym, że część papierów po zm. p. Kiszczaku dotyczy p. Wałęsy, w społeczeństwie powstał poważny rozdźwięk dotyczący uznania jego wiarygodności i winy.

 

Co zwykli ludzie o tym mówią?

 "


Janusz Ryszard Korwin-Mikke 
 

Tu i tu IPN zamieścił listę informacji o działalności p. JKM w PRL.

 

Inna część papierów po zm. p. Kiszczaku to pisane kiedyś do niego listy, w tym jeden od p. JKM - jako jedyny bez służalczości.

 
W dwóch niniejszych nagraniach p. JKM i p. Tomasz Sommer komentują te listy:

 


 

Pan JKM praktycznie od swoich lat studenckich prowadził działalność opozycyjną, nie tylko względem władzy komunistycznej, ale także tradycyjnie lewicowych, związków zawodowych takich jak Solidarność. Znamy jego podejście do związków zawodowych pracowników, dlatego nie powinno dziwić, że w ramach walki z systemem przyłączył się do Solidarności rzemieślników. Za to wszystko był kilka razy puszkowany. [Ponad rok temu zrobiłam wpis o aresztowaniu jego i p. Stanisława Michalkiewicza w 1982r..] Zatem, walczył nie tylko z istniejącą wtedy władzą, ale przede wszystkim walczył o ideały, które były sprzeczne z całą ideologią lewicową, co odróżniało go od większości opozycji.  Po "transformacji ustrojowej", mającej miejsce w 1989r., począwszy od współtworzenia Ruchu Polityki Realnej, zmienionego potem w Unię Polityki Realnej, i zgłoszenia w 1992r. uchwały lustracyjnej (której był współtwórcą), wciąż działa, razem z innymi ideologami wolności, takimi jak np. p. Michalkiewicz. Oto przykładowe sposoby ich działalności polityczno-ideologicznej:

 

    •    publikacje w gazetach i w internecie (tu również audio i video)

    •    wydarzenia w terenie (np. wykłady, marsze, demonstracje)

    •    konferencje prasowe

 

 
Niestety, większość ludzi - od tych zwykłych po elity - uważa go za m.in. faszystę, czyjegoś-tam agenta czy Bóg wie kogo jeszcze. Ta grupa ludzi nie ma czasu, lub chęci na dociekanie prawdy, lub ma interes w tym, by kłamać - co najwyżej spojrzy w jakieś quasi-opracowania na ten temat.

 
Dlatego, by niezorientowanych ustrzec przed błędnymi wnioskami, odsyłam ich do powyższych linków o p. JKM z IPN, oraz poniższych przykładów jego i cudzych sprostowań w sprawie m.in. jego rzekomej agenturalności:

 

    •    korwin-mikke.pl (13.02.2005): Lista Wildsteina w odpowiedzi na Lista IPN (Lista Wildsteina) / Lista Wildsteina - wykaz nazwisk z sygnaturami akt IPN zarejestrowanych przez tajne służby PRL

    •    korwin-mikke.pl (30.10.2011): Jakiś kolejny pacan w odpowiedzi na insynuacje z audycji www.KONTESTACJA.com (24.10.2011): Stan wojenny w UE, a Talibowie w Klewkach

    •    korwin-mikke.pl (29.11.2011): Amunicja dla moich obrońców gotowa w odpowiedzi na insynuacje z wpisu republikan (29.10.2007): NPU

    •    

 

    •    W archiwalnym wydaniu Najwyższego Czasu na 18-25.07.2009 (w środku link do internetowej wersji tego wydania z docplayer.pl) p. JKM napisał o historii zakładania tej gazety (w środku link do strony internetowej pisma).

    •    W drugiej części wykładu wyemitowanego jesienią 2014r. na antenie HarFor p. Józef Kossecki wspomina o swojej znajomości z p. JKM w czasach PRL:

"> {/youtube}

    •    W komentarzu do pewnego wpisu na wykop.pl, przypadającym na rok 2014 (nie napisano tego, ale łatwo policzyć po danych przy komentarzach), na wykopie jeden użytkownik uzasadnia, czemu p. JKM nie mógł być TW (którą to wypowiedź parafrazuję za moment). Po pierwsze, część materiałów o p. JKM zniszczono, ale są odtworzone wersje na mikrofilmach, w tym teczka KTW, które łącznie z niezniszczonymi materiałami negują działalność p. JKM jako TW. I byłby nań przerejestrowany, gdyby zakapował kogoś choć raz. Po drugie, ze szczegółowych informacji z SORów wynika, kto kapował p. JKM i kto go rozpracowywał.

 
    •    Kol. Tomasz Pawłowski, młody prawicowy działacz i mój znajomy, z którym jesteśmy jednymi ze współautorów publikacji spod tego linka,  niejako potwierdza wszystko o czym tu piszę. Powiedział mi, że ok. cztery miesiące temu dzwonił do IPN i jego rozmówca wyznał mu, że nie istnieją żadne dowody, które miałyby pogrążyć p. JKM w sprawie jego działalności w PRL, bo gdyby istniały, IPN dawno by je miał i od razu wyszłoby to na jaw.

Jednak niektórzy nawet zapoznawszy się z tymi wszystkimi informacjami i tak "wiedzą swoje", natomiast milkną dostawszy je pod sam nos. Większość, jak to tłum - podąża za hasłami, które po oklepaniu będą uważane za prawdę i dzięki temu ma jakiś punkt odniesienia. I nagle ktoś przychodzi i im ten porządek rozwala "no barbarzyńca, filistyn i w ogóle persona non grata, ja chcę mieć spokój światopoglądowy i tyle". Jak mówił śp. Mark Twain, „Ludzi łatwiej oszukać niż przekonać ich, że zostali oszukani”.
 
Na kanwie tego całego kabaretu z dokumentami po zm. p. Kiszczaku p. JKM i inni działacze wolnościowi przypominają o m.in. działalności p. Wałęsy w PRL, "transformacji ustrojowej" i uchwale lustracyjnej. Oto przykładowe wypowiedzi:
  

O tych wszystkich sprawach mówili już wcześniej. Oto przykładowe wypowiedzi:

 
 

 

 

Widziałam w Internecie, że niektórzy pytają czemu p. JKM nie domagał się zlustrowania również służb wojskowych. Otóż w swoim wpisie Obalanie niedołęgów (4.06.2012 23:15 NEon.24) (4.06.2012 23:15 NEon.24) p. JKM pisze, że p. Antoni Macierewicz nie miał dostępu do akt WSI. Toteż nie było jak zlustrować służb wojskowych.
 
Na koniec jeszcze wklejam link ze strony kol. Janusza Kunowskiego, członka oddziału KORWiN Warszawa Bielany, do artykułu Co takiego jest w Januszu Korwin-Mikke?, w którym przedstawiony jest zbiór dość osobliwych wypowiedzi o p. JKM ze strony ludzi, którzy znali go jeszcze z czasów PRL. Słowa o sugestii kolportowania tekstów p. JKM są wzięte z tej publikacji.
 

Ponawiam pytanie z początku tekstu. Czy p. Wałęsa czy p. JKM zasługuje bardziej na miano opozycjonisty?