niemieckie-polskie-media b1443

Niemiecki koncern Bauer Media Group - właściciel m.in. Grupy RMF czy portalu Interia.pl, jest najbliżej przejęcia telewizji TVN – informuje światowa agencja Reuters powołując się na serwis biznesowy „Gazety Wyborczej”. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca miesiąca. Już dziś Niemcy kontrolują 90 proc. mediów regionalnych w Polsce.

W październiku 2014 r. pojawiła się informacja o sprzedaży większościowego pakietu 51 proc. akcji TVN-u przez Grupę Canal+ i ITI. Koszt transakcji to mniej więcej 3,5 mld zł. W ramach sprzedaży ma zostać spłacony dług stacji, który pod koniec zeszłego roku wynosił 2,1 mld zł.
W grudniu 2014 r. chętnych do kupna większościowego udziału akcji TVN było osiem, a wśród nich Time Warner, Discovery Communications, 21st Century Fox i Axel Springer, które złożyły wstępne oferty kupna.

Niemiecki koncern Bauer Media, już dziś działa w 16 krajach na czterech kontynentach, kontrolując ok. 600 magazynów, ponad 400 mediów elektronicznych i 50 stacji radiowych. W Polsce Niemcy kontrolują kolorowe magazyny, grupę RMF oraz portal Interia.pl. Jeżeli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) dopuści do kupna TVN przez Grupę Bauer, oznaczać to będzie, że większość polskich mediów będzie kontrolowana przez Niemców.

UOKiK-iem kieruje prezes Adam Jasser, powołany na to stanowisko przez premiera Donalda Tuska. Jasser od marca 2010 r. był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie sekretarzem Rady Gospodarczej przy premierze, a od listopada 2011 r. wiceprzewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. W marcu 2013 r. Adam Jasser został sekretarzem stanu w KPRM i wiceprzewodniczącym Zespołu ds. Programowania Prac Rządu. Na stanowisko prezesa UOKiK-u powołany został 18 marca 2014 r.

Źródło: niezalezna.pl / alexjones.pl