Moją uwagę przykuł najbardziej tekst pod intrygującym tytułem „Parszywi z Banditenstadt”, autorstwa Romana Kubiaka - laureata konkursów prasowych, korespondenta prasy zagranicznej, człowieka od lat związanego w taki czy inny sposób z mass mediami.
Radomsko to kilkudziesięciotysięczne miasto należące do województwa łódzkiego, ale położone blisko Częstochowy. Podczas II Wojny Światowej mieszkańcy Radomska zasłynęli z walki z hitlerowcami, dlatego też okupanci okrzyknęli zamieszkałą przez nich miejscowość - miastem bandytów (niem. Banditenstadt). W obliczu stalinowskiego terroru, który na bagnetach wprowadzała Armia Czerwona i jej polscy poplecznicy, Stanisław Sojczyński (pseudonim „Warszyc”) – kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, osławiony wcześniejszą walką z Niemcami, postanowił ponownie chwycić za broń i sformował ze swoich żołnierzy już wcześniej zaprawionych w bojach z najeźdźcą, Konspiracyjne Wojsko Polskie, które swoimi działaniami objęło tereny woj. łódzkiego, kieleckiego, śląskiego i poznańskiego walcząc komunistycznym bezprawiem.
Autor reportażu swoją opowieść o losach Żołnierzy Wyklętych z KWP zaczyna od wprowadzenia nas w klimat Radomska. Miasta w którym jeszcze na początku XXI wieku policja, straż pożarna, budowlańcy czy nawet grabarze odnajdowali wypełnione bronią partyzanckie skrytki. Opisuje życie i działalność konspiracyjną kolejnych żołnierzy poprzez rozmowy z nimi, ich bliskimi, wreszcie informacje zaczerpnięte z dokumentacji UB czy MO do której dotarli historycy zajmujący się antykomunistycznym podziemiem. Wszystkich tych historii przebija imponujący hart ducha walczących o wolną Polskę, ale też i dołujące poczucie osamotnienia, które odczuwali. Skala komunistycznych represji na polskich patriotach była tak wielka, że byli oni zastraszeni do tego stopnia, że bali się mówić o swojej przeszłości nawet najbliższym, niekiedy nawet ukochanym żonom i dzieciom.
Warto sięgnąć po książkę „Reportaż Polski: Kukiz. Grajek, który został graczem i inne” nie tylko po to, żeby przeczytać wciągający reportaż o powojennych losach członków podziemia niepodległościowego, ale też by uświadomić sobie z jaką bezwzględnością komuniści traktowali Niezłomnych przez cały okres trwania PRL, aż do upadku komuny w 1989 roku.
Roman Kubiak "Parszywi z Banditenstadt" s. 145 - 191
[w:] „Kukiz. Grajek, który został graczem.”
Seria: Reportaż Polski
Wydawnictwo Fabuła Fraza
Warszawa 2015