STK646852 c81e6

Już wkrótce policja oraz służby specjalne mogą otrzymać uprawnienia do inwigilowania obywatela przez półtora roku. Projekt poselski PiS stwarza możliwość nagrywania obywateli w miejscach niepublicznych, podsłuchiwania i monitorowania ich korespondencji, również elektronicznej. Bardzo podobny projekt próbowała przeforsować Platforma Obywatelska. Spore zastrzeżenia ma wobec niego m.in Fundacja Panoptykon. Posłowie PiS przekonują jednak, że zmiany są konieczne w związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego. 


– Przyjęcie takiego rozwiązania w odniesieniu do służb specjalnych realizujących zadania kontrwywiadowcze i antyterrorystyczne jest niezbędne w perspektywie bieżących zagrożeń bezpieczeństwa m.in. w kontekście przyjmowanego obecnie modus operandi sprawców takich przestępstw jak przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sabotaż, czy szpiegostwo, wykorzystujących tzw. uśpione ogniwo – przekonują posłowie PiS w uzasadnieniu.

Powiązane:
Biale - Kopia 6 e7deb


Obywatel nie będzie musiał być poinformowany o tym, że jest inwigilowany. Służby będą mogły przeglądać jego maile, sprawdzać co robi w internecie, podsłuchiwać rozmowy i nagrywać go w miejscach niepublicznych. PiS twierdzi, że to wszystko w związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego. Fundacja Panoptykon przekonuje, że inwigilowany będzie mógł być każdy obywatel, nie tylko w przypadku poważnej przestępczości. Problemem ma być również brak odpowiedniej kontroli nad służbami oraz zbyt łatwy dostęp do danych telekomunikacyjnych Polaków.

Służby takie jak ABW, CBA, żandarmeria wojskowa, kontrola skarbowa, straż graniczna, Wywiad czy policja będą mogły inwigilować obywatela przez półtora roku. Obecnie, sąd zgadza się na tego typu praktyki na trzy miesiące, w wyjątkowych okolicznościach sześć. Posłowie PiS przekonują, że tego typu zmiany są konieczne, a nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 roku.

Bardzo podobne zmiany próbowała wprowadzić pół roku temu Platforma Obywatelska. Te nie weszły w życie przez jej porażkę w wyborach parlamentarnych. Projekt wraca jednak do Sejmu.  
 
USA PATRIOT Act (Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001Public Law Pub.L. 107-56) – ustawa amerykańska uchwalona 26 października 2001 w wyniku zamachu na WTC.

Według tej ustawy wolno przetrzymywać przez nieokreślony czas bez sądu obywateli nie-amerykańskich, którzy zostaną uznani za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa. Rząd nie jest zobowiązany do ogłoszenia takiego aresztu ani też jego usprawiedliwiania. Z pewnymi wyjątkami, działanie tego prawa miało się zakończyć 31 grudnia 2005 roku.

Ustawa ta była i jest silnie krytykowana. Oponenci zarzucają jej niekonstytucyjność, nadmierne ograniczanie wolności oraz możliwości nadużycia. Rand Paul nazwał USA PATRIOT Act najbardziej niepatriotyczną ustawą.

Zwolennicy argumentują, że akty terrorystyczne mogą kosztować życie tysięcy i dziesiątek tysięcy ludzi, wobec czego czekanie na ruch terrorystów byłoby śmiertelną pomyłką. Przyznają, że istnieje możliwość nadużycia ustawy, lecz zarazem zauważają, że jednym z podstawowych praw człowieka jest wolność od strachu.

 
Źródło: pikio.pl 
Foto: godanparty.pl / sott.net / aliexpress.com

Kontrrewolucja informacyjna!

Masz ciekawe informację? Zarejestruj się i podziel się nimi!
Wystąp z inicjatywą i zostań liderem OMON-u w swoim mieście! Poszukujemy chętnych do współpracy na zasadzie oddolnego i niezależnego dziennikarstwa. Zbudujmy wspólną strukturę wiadomości regionalnych! 
Kontakt: 
 
"Zbuduj z nami naszą nową rzeczywistość".

OMON - skr. OUR MEDIA & OUR NEWS
0% Cenzury i Propagandy
50% Zysków dla Najaktywniejszych Użytkowników
100% Otwartego i Oddolnego Dziennikarstwa

OMON.pl to pierwszy portal informacyjny tego rodzaju w Polsce. Dzieli się ze swoimi najlepszymi użytkownikami połową zysków(50%) uzyskanych z reklam i darowizn pod koniec każdego roku kalendarzowego. 
Jest to nowatorska koncepcja otwartego i oddolnego dziennikarstwa, gdzie każdy ma szansę zamieścić dowolną wiadomość, materiał filmowy, zdjęcie itp.
Każdy zarejestrowany użytkownik ma również szansę ocenić dany artykuł i materiał, który przypadł mu do gustu i zasłużył na upublicznienie po przez przyznanie medalu. Użytkownicy z największą liczbą uzyskanych medali pod koniec roku kalendarzowego dostają odpowiedni procent z dochodów portalu, odpowiadający ich miejscu rankingowemu.
Charakter portalu odpowiada strukturze wojskowej, gdzie uzyskuje się odznaczenia i stopnie wojskowe, za określone działania związane z aktywnością na portalu jak i poza nim. Im większy stopień wojskowy(odpowiadający określonej liczbie medali), tym większe możliwości, uprawnienia i oddziaływanie w jakim kierunku ma się rozwijać portalu OMON.pl. Za wybitne osiągnięcia i od stopnia podoficerskiego można otrzymać odpowiednie odznaczenia i szarże do rąk własnych.
Portal ma stanowić alternatywę i przeciwwagę dla obecnych mediów głównego nurtu, gdzie informacje i wiadomości są kierowane i zatwierdzane odgórnie.
Portal OMON.pl daje całkowicie wolną rękę swoim użytkownikom, nie cenzuruje kontrowersyjnych treści, czy ciężkich tematów, które nie są poruszane przez mainstreamowe media, celowo bądź nie. 
OMON ma na celu zintegrować wokół siebie wszystkie niezależne środowiska, witryny, blogi, dziennikarzy, aby zbudować i wykreować zupełnie nową rzeczywistość, jak i jakość w polskiej przestrzeni medialnej.


Zapraszam do rejestracji pod moim linkiem polecającym.
http://omon.pl/index.php/rejestracja?invitecode=chemik87 
 
Jeżeli posiadasz Facebooka zapraszam do polubienia fanpage'a pod adresem: 
https://www.facebook.com/OmonPL